„ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze realizuje Ministerialny Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Program realizowany będzie przy wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
Kwota dofinansowania: 684.501,60 zł.
INFORMACJE DLA UCZESTNIKA PROGRAMU
Program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze. Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu tj.:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm.).
Uczestnik do wypełnionej Karty Zgłoszenia winien dołączyć:
- Kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku dzieci do 16. roku życia orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, a w przypadku osoby dorosłej orzeczenie o niepełnosprawności o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub traktowane na równi do w/w.
- W przypadku sprawowania opieki prawnej nad osobą pełnoletnią z niepełnosprawnością, kserokopię dokumentu potwierdzającego przyznanie opieki prawnej.
INFORMACJE DLA ASYSTENTA OSOBISTEGO OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika. Za członków rodziny uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem), opiekunem prawnym lub osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem.
Asystent musi posiadać:
- dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta,
lub
- co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu
lub
- osoba wskazana przez uczestnika lub opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.
Asystent do wypełnionej Karty Zgłoszenia Uczestnika winien dołączyć:
- Kserokopię dokumentu/ów potwierdzającego/ych uzyskanie kwalifikacji lub posiadania doświadczenia, o których mowa wyżej.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:
- zaświadczenie o niekaralności,
- informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru,
- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Dodatkowo jeśli posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:
- Kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności asystenta.
NABÓR DO PROGRAMU TRWA do momentu wykorzystania środków finansowych
Kartę Zgłoszenia Uczestnika (z wymaganymi załącznikami) należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze przy ul. Podchorążych 15, 58-508 Jelenia Góra I piętro pokój 116.
Niezbędne dokumenty można wydrukować (w załączeniu poniżej) lub pobrać w wersji papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze przy ul. Podchorążych 15, 58-508 Jelenia Góra, I piętro, pokój 116.