KOMUNIKAT
W sierpniu br. upłynęła V kadencja Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Karkonoskim.
Zgodnie z obowiązującą procedurą, powołania na członków Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Karkonoskim, na VI kadencję (2023 r. – 2027 r.), otrzymali:
- Pani Lucyna Kornobys,
- Pan Leszek Karbowski,
- Pani Elżbieta Werstak,
- Pani Krystyna Ratajska,
- Pani Iwona Tymiuk
Pierwsze posiedzenie nowo powołanej Rady zaplanowano na dzień 14 września 2023 r. W trakcie spotkania członkowie dokonają wyboru prezydium Rady (tj. przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza).
Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo-doradczym, utworzonym przy Staroście Karkonoskim. Podstawą prawną działania Rady jest art. 44b i 44c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 100 z poźn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 560).
Do zakresu zadań Rady należy:
- podejmowanie działań zmierzających do integracji zawodowej i społecznej oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych,
- opiniowanie projektów: powiatowych programów działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz uchwał, przyjmowanych przez Radę Powiatu Jeleniogórskiego,
- ocena realizacji ww. programów i uchwał pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na kwartał. W razie potrzeby Rada może powołać stałe lub doraźne zespoły problemowe w celu opracowania projektu opinii lub stanowiska w określonych sprawach. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele nauki, organów, organizacji i instytucji, które nie mają swoich przedstawicieli w Radzie, w celu prezentacji swojego stanowiska w sprawach dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
Wszelkie uwagi lub wnioski do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Karkonoskim należy kierować na adres:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze, ul. Podchorążych 15, 58-508 Jelenia Góra
Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest organem opiniodawczo-doradczym, utworzonym przy Staroście Jeleniogórskim. Podstawą prawną działania Rady jest art. 44b i 44c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 560).
Do zakresu zadań Rady należy:
- podejmowanie działań zmierzających do integracji zawodowej i społecznej oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych,
- opiniowanie projektów: powiatowych programów działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz uchwał, przyjmowanych przez Radę Powiatu Jeleniogórskiego,
- ocena realizacji ww. programów i uchwał pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Rada składa się z 5 osób, powoływanych przez Starostę Jeleniogórskiego spośród przedstawicieli działających na terenie powiatu jeleniogórskiego organizacji pozarządowych, fundacji oraz jednostek samorządu terytorialnego. Prezydium Rady tworzą: przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz, wybierani na roczną kadencję z grona Rady.
Kadencja Rady trwa 4 lata. Aktualnie trwa IV kadencja, która upłynie 2019 roku.
Skład Rady przedstawia się następująco:
- Pani Ligia Jamer – Przewodnicząca Rady
- Pani Wiesława Słomska – Wiceprzewodnicząca Rady
- Pani Barbara Łuczycka – Sekretarz Rady
- Pani Grażyna Pawluśkiewicz-Rehlis – członek Rady
- Pan Lech Karbowski – członek Rady
Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na kwartał. W razie potrzeby Rada może powołać stałe lub doraźne zespoły problemowe w celu opracowania projektu opinii lub stanowiska w określonych sprawach. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele nauki, organów, organizacji i instytucji, które nie mają swoich przedstawicieli w Radzie, w celu prezentacji swojego stanowiska w sprawach dotyczących osób niepełnosprawnych.